top of page
ÇOCUKLAR İÇİN FARKINDALIK ATÖLYELERİ
SANAT TERAPİSİ & NLP TEKNİKLERİ İLE
boyboy_edited.jpg

Gölgemi Çiziyorum!

Güven problemi, kaygı sorunu, dürtüsellik, farkındalık ihtiyacı

Her birimizin gölgeleri var. Bu bizim "var olduğumuzun" en büyük kanıtlarından biri. Dünyada bir yerimiz var. Fakat bazen kendimize yüklediğimiz anlamlar konusunda bocalıyoruz. Özellikle çocukken...

Bu atölye çocuğun kendisinde var olan özelliklerini fark etmesi üzerine tasarlanmıştır. 

Benim Çerçevem

Sınır problemi, nesil farkını kavrama, bağlanma sorunu, dürtüsellik, aile içi iletişim, özel alana saygı

Çocukların en zorlandıkları konu, yüksek ihtimalle sınır koyma ve belirlenen sınırlara uyabilmektir. Ebeveynleri ve dış dünya ile ilgili belirlenmiş sınırların önemini bilemeyen bir çocuğun kendi sınırlarını oluşturması da beklenemez.

job545-wit-68.jpg
220510_1_350.jpg

Sıramı Bekliyorum

Dürtüsellik, sabırsızlık, sosyal beceri, kaygı sorunları, aile içi iletişim

Israrcılık, sırasını bekleme konusunu tam olarak özümseyememiş çocukların yaşadığı ve pek çok ebeveynin şikayetçi olduğu bir durum. Bunun da temelinde "saygı" değeri yatıyor. Çocuklara ne kadar erken yaşta bu kazandırılabilirse her çocuk mutlaka sırasını bekleyen saygılı bir birey olarak yetişmeye başlıyor.

Az Ama Öz!

Davranış sorunları, tutumlu olma, değer duygusu, dürtüsellik, aile içi iletişim, kaygı sorunları

Çocuğunuzun hiç yetinmediğini, hep daha fazlasını istediğini düşünüyorsanız bu çalışmaya mutlaka katılmalısınız. Ebeveynler çoğu zaman kendilerinin belirlediği miktarlar üzerinden değerlendirme yapıyorlar. Ne kadar çok yemek yemesiyle ne kadar az çikolata yemesinin kararı her zaman ebeveynlerin elinde. Bu bağlamda çocuk kendi kararlarını veremediğinden sahip olduğu veya talep ettiği şeyleri yönetmede ciddi sorunlar yaşamaya başlıyor. İşin diğer boyutu da var.

Less-is-More2.png
7088.jpg

Benim Hayatım

Aile içi iletişim, sevilmediğini düşünme, bağlanma sorunu, dışlanma duygusu, dürtüsellik

Çocukların çok sık sorduğu soruların başında "Beni seviyor musunuz?" oluyor. Bu soruyu ilk duyduğunuzda pek önem vermez ve onu çok sevdiğinizi belirtirsiniz elbette. Peki ya bu soru çok sıklaşmışsa? Anne baba olmak dışında eş olarak birbirinizle olan ilişkinizden yaşı ilerlemesine rağmen rahatsız oluyor, bazı öfke patlamaları yaşıyorsa?

Korkumla Konuşabilirim

Korku, kaygı, endişe problemleri

Korku her yaşta hissettiğimiz bir duygudur. Peki herhangi bir duyguyu görünür kılabilir miyiz? Peki ya korkuyu? Çocuklar duygularını cisimleştirirler. Bunu en çok uyku arkadaşlarında görürüz. Uyku arkadaşları çocukların kendilerini koruyacağına inanırlar. Korkuyu da aynı yaklaşımla, bir çocuk gözüyle değerlendirdiğimiz bu atölyede birlikte güzel bir yol katediyoruz.

korkuuu.jpg
pb-mask.jpg

Maskem

Sosyal beceri, aile içi iletişim, dikkat sorunu, öz güven problemleri

Biz yetişkinler gibi çocuklar da maske kullanabilir. Çok üzgün olduklarında sarılmaları, kendisine bağıran öğretmeni bile olsa gülmeye devam etmesi bu nedenledir. Ama bu yöntemi sadece başkaları için değil kendileri için de kullanırlar, kendi duygularını maskelemek için. Peki neyi bastırmaya çalışıyorlar? Bunu fark edebilmek çocukların gelişim süreçlerinde çok önemlidir. Çünkü gerçek duygularını saklamaları kendilerini saklamak anlamına gelir.

Taş Devri

Öğrenme bozukluğu, dikkat eksikliği, sosyal beceri eksikliği

Eski zamanlarda insanlar henüz dili kullanamazken ve yazı yokken birbirleri ile anlaşmak ve hikayeler anlatmak için semboller ve resimler kullanırlarmış. 

Biz de bugün Taş Devrinde yaşayan bir insanız!

Bakalım bizim mağaramızın duvarındaki semboller neyi ifade edecek?

_0a8bd750-193f-11e8-8f49-ddf93c7ed473.jpg
iStock-942596458.jpg

Kara Gün Dostum

Kaygılı ve depresif çocuklar, sosyal beceri eksikliği, öğrenme bozukluğu

Çocukların kendilerini anladığını düşündükleri bir hayal arkadaşı olabilir. Çoğu sefer bu hayali arkadaşın bir hayvan olarak tasvir edildiğini görebiliriz. Bazen de çocuklar kendilerini bir hayvan ile özdeşleştirirler, oyunlarında kendilerini sürekli o hayvan şekline sokarlar; ben şimdi bir kurt oldum, ben bir timsahım gibi...

Bu atölyede çocukların zor duygularında paylaştıkları bir hayvan hayallemelerini istiyoruz.

Sihirli İksir

Kaygılı ve depresif çocuklar, sosyal beceri eksikliği

Çocuklara "Kendi sihirli ve mucizevi iksirimizi hazırlayacak olsanız içinde neler olurdu?" diye sorarak başlayacağız atölyemize.

Hayatlarını değiştirecek bu mucizevi tarifin nasıl bir etki yarattığından yola çıkarak gerçekte ne gibi bir değişikliğe ihtiyaç duyduklarını, yaşamlarında onları rahatsız eden bir durumun olup olmadığını çözümlemeye çalışacağız.

36133.jpg
797789.webp

Uçan Halı

Kaygılı ve depresif çocuklar, sosyal beceri eksikliği, huzursuz ve memnuniyetsiz çocuklar

Biraz uzaklaşmak herkese iyi gelir.

Sihirli bir uçan halıya binip gitmeyi hayal etmeyenimiz var mı?

Acaba çocuklarımız neler hissediyorlar? Bulundukları yerden başka bir yere gidebilmeyi istiyorlar mı?

İstiyorlarsa nasıl bir yer olurdu burası diye merak ediyoruz. Çünkü çocukların bir anda sihirli bir halıyla uçup gitmek istedikleri yer bize halihazırda bulundukları ortamdan hoşnutsuz olduğunu gösterebilir.

Çemberin İçinde

Dürtüsellik, aşırı hareketli çocuklar, dikkat sorunu olanlar, öğrenme güçlüğü, davranışsal problemler

Sınırlar, bence en önemli konuların başında yer alıyor.

Sınırları öğrenememiş veya özümseyememiş bir çocuk hem ruhsal hem de bedensel olarak istismara açık hale geliyor. Bu sınırsızlık durumu, çocukluk çağından yetişkinlik dönemine direkt olarak geçiyor. Böylece çocuk hem özel, hem okul hem de iş hayatındaki "otoriteler ve üstler" tarafından saygısızca davranılabilen ve kendisi de hayatındaki diğer kişilere saygı duymaz biri haline dönüşüyor.

girl-standing-clipart-2018-27.png
Image by Andrew S

Hayvan Dostum

Davranış problemleri, sosyal beceri sorunları, kaygılı ve depresif çocuklar, dürtüsellik, problem çözme becerisi gelişmemiş olanlar

Evde bir evcil hayvan beslesin veya beslemesin, bu atölyede çocuklardan hayal güçlerini en uç noktada açık tutarak "istedikleri" bir hayvanı evcilleştirmelerini isteyeceğiz.

Bu hayvanı çizmelerini de istedikten sonra belli yönergelerle bazı çalışmalar yaptıracağız.

Böylelikle, çocukların kendi huysuzlandıkları zamanlardaki kök duyguyu fark etmeye ve ettirmeye çalışacağız.

bottom of page