top of page
KURUMSAL FARKINDALIK ATÖLYELERİ
SANAT TERAPİSİ & NLP TEKNİKLERİ İLE
main-qimg-1f6e6a1abad024419f53e9d7f3dbbc76-lq_edited.jpg

Kolektif Bilinç Şiiri

Ekip olma becerisi, birlikte olma duygusu, duyguları ifade etme

Ortak dilinizi dinlemek ister misiniz?
Ekibinizin içindeki ortak duyguyu dinlemek nasıl olurdu?
Şirketinizin bir şiiri olabileceğinden bahsediyorum; hem de çalışanlarınız tarafından yazılacak.
Bu atölye çalışması ekip özelliklerini güçlendirmek, çalışanlar arası empatiyi sağlayarak departmanlar arası çatışmayı en aza indirgemeyi amaçlar.

Büyük Resim

Ekip olma becerisi, birlikte olma duygusu, empati kurma

Büyük Resim, ekibinizde belirli bir mesajı güçlendirmenize yardımcı olan sanat tabanlı bir etkinliktir. Ekibinizin içindeki yaratıcı gücü ortaya çıkarır ve birlikte hareket edebileceklerini görebilmelerini en eğlenceli şekilde sağlar.

bigpicture1-480x320-4c6.jpg
Image by Constantinos Kollias

Antik Şehir

Olduğu yeri kabul edemeyen, bulunduğu koşullardan hoşnutsuz olan, sürekli şikayet edenler

Bugün kendi hükümranlığınızı ilan ediyorsunuz!

Sizin şehriniz, sizin yöneticiliğiniz, sizin yasalarınız, sizin insanlarınız...

Burada her şey sizin istediğiniz gibi olacak. Hangi dönemde olduğuna, ne giyildiğinden insanların nasıl yaşadıklarına varana kadar her şeyi sizin tasarladığınız bir antik şehir...

Şirketin Ritmi

İç sesini dinleme, dış dünyayla uyum, ortak hareket etme, farklı duygulara karşı saygı duyma

İç sesinizi dinlemiş olabilirsiniz fakat bugüne kadar iç ritminizi fark ettiniz mi? Aslında fark ettiniz ama fark ettiğinizi fark edemediniz. Biraz karışık oldu değil mi? Olsun, tam da söylemek istediğimiz bu çünkü. Bizler günlük hayatta neredeyse oto-pilot özelliğimizde yaşıyoruz. Çoğu zaman radyoyu salt aramada bir ses olsun diye açıyoruz. Yemek yerken illa televizyon açık kalmalıdır çoğumuzun evinde. Bu ses kaynaklarından gelen dalgalara alışığız da peki ya iç ritmimiz nasıl?

Sound-waves.png
female-head.jpg

Picasso Kapışması

Birlikte çalışma bilinci, rekabet duygusu, birlikte eğlenme

Toplantı odaları hiç bu kadar eğlenceli bir hale gelmemişti!

Etkinlik çok eğlenceli, yaratıcı düşünmeyi teşvik ediyor ve rekabetçi unsuru da eklersek bazı ilginç sonuçlar ortaya çıkaran başka bir baskı katmanı ekliyor.

Picasso kapışması, ekip üyelerinin fikirlerini ve duygularını ortaya çıkarmak için harika bir programdır. 

Karala!

Kendisiyle ilgili farkındalık kazanmaya ihtiyacı olanlar, kaygı sorunları, sosyal beceri

Müziğin ritmi ve bir kurşun kalemle o anki duyguların tezahür etmesini sağlıyor sonra da bir araya gelip neredeyse hiç konuşmadan hislerimizi birleştiriyoruz. Ekiplerin, takım arkadaşlarının bir araya gelip sözsüz iletişim ile aralarındaki bağı görebilmelerini sağladığımız bu atölyede, ortaya çıkan kolektif bilincin şaheseri sizi büyüleyecek.

Image by Sheldon Liu
selfff.jpeg

Özçekim

Kendisiyle ilgili farkındalık kazanmaya ihtiyacı olanlar, kendine güven sorunu, sosyal beceri

Şirket içinde çekingen, içe dönük olan çalışanlar iletişim sorunu yaşıyor diye düşünüyorsunuz ve çatışma çıkmasını engellemek ve sosyal iletişimin artmasını istiyorsunuz. Burada yapılacak en etkili atölye, bireyi hedef alan "Kendi Portrem" çalışmasıdır. Tüm çalışanlar bireysel olarak kendi portrelerini çizmelerini isteyeceğiz. Ama bunu biz değil iş arkadaşları değerlendirecek!

Yaşam Ağacı

Şirket içinde birlikte hareket etme becerisini geliştirme, kendisiyle ilgili farkındalık kazanmaya ihtiyacı olanlar, kendine güven sorunu, sosyal beceri.

"Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine" demiş şair Nazım Hikmet. Şirket içinde de böyleyiz aslında. Bireysel olarak var olmak, içinde bulunduğumuz ormana asıl anlamı katar. Çünkü birey olmayan insanların ortak hareket edebilen bir topluluk oluşturmaları neredeyse imkansız gibidir. Yapacağımız ağaç imajinasyonu ile çalışanlarınız kendini anlayacak ve şirket içindeki önemlerini kavrayacaklar.

CC_Express_20220306_1609390.011299936073978056.png
Image by Simon Maage

Sınırlar

Sınırlar konusunda yaşanan sorunlar, sosyal beceri ihtiyacı

Pek çok çalışan kendi sorumluluk alanının aşıldığı konusunda şikayette bulunabiliyor. Bu atölye diğer iş arkadaşının / yöneticisinin ve kendi sınırlarını anlama ve önemseme üzerine tasarlanmıştır. Tüm grup üyelerinin çerçeveler üzerinden kişisel ve profesyonel sınırları deneyimleyeceği bir farkındalık çalışmasıdır.

Sizin Bahçeniz

Birlikte çalışma, organize olma, ortak güzellikleri fark etme

Şirket içinde çalışanların birlikte başarma duygularını, birlikte ortaya nasıl değerler çıkarabildiklerini gördükleri eşsiz bir sanat atölyesi!

İç dünyamıza baktığımızda her birimiz bambaşka şeyler görürüz, fakat yaşandığımız sandığımız kadar bireysel değildir. Aslında hepimiz ait olduğumuz toplumun çok kıymetli bir parçasıyızdır. Bu perspektiften değerlendirdiğimizde şirkette her bir çalışan çok değerlidir. Bazen bunu fark edemeyebilirler. Bu ortak çalışmadan sonra şirketinizde çok şey değişecek!

Image by Man Chung
589-5899160_people-with-notes-stuck-to-their-back-playing.png

Sırtımda Ne Var?

Sosyal becerileri geliştirme, farkındalık kazanma, öz güven.

"İş dünyası zorludur ve kimse kolay kolay sırtını kimseye dönmez." diye düşünenlerden misiniz? Biz bu önyargıyı kırıyoruz!

Şirketinizde herkesin nasıl birbirine arka çıktığı ve sırtlarını dayadıklarını görünce çok şaşıracaksınız.

Bu atölye aynı zamanda karşılıklı güven duygusunu da yükselteceğinden birbirini anlama ve empati kurma kabiliyetini de yükseltecektir. 

Müziğin güven veren birleştirici gücüne kendinizi bırakın!

İletişimini Renklendir

İletişim sorunları, ifade edememe, farkındalık kazanma ihtiyacı

Şirket içerisinde çoğu zaman gerçek duygularımızı gizleyerek veya umursamayarak çalışırız. İletişim kurmakta zorlandığımız insanlarla çalışmak bizi pek çok maske kullanmaya itebilir. Bu da bizi kendimiz olmaktan uzaklaştıracağı için öz saygımızı kaybetmemize ve karşımızdaki kişilere öfke duymamıza sebep olabilir. Bunu çözmenin en iyi yolu duyguları tanımlamaktır. Bu atölyede çalışanlar iletişim sorunu yaşadıkları bir kişi ile olan ilişkilerini resmedecekler. İsim yok, ifade var!

7-01_edited.jpg
senior-couple-looking-family-photo-album.jpg

Eski Fotoğraf Bugünkü Sen

İletişim sorunları, ifade edememe, farkındalık kazanma ihtiyacı

Diyelim ki; şirketiniz 10 yıllık ama 30, 40 hatta 50 yıllık yaşam tecrübesi olan çalışanlarınız var. Belki de şirketinizin yaşından daha genç insanlarla çalışıyorsunuz. Her iki durumda da herkesin bambaşka bir yaşamdan geldiğini kabul etmemiz gerekiyor. Çoğu zaman geçmişimizde yaşadığımız bazı sorunlar bugün hala iş hayatımızda bile bir engel olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu çalışma, çalışanların birbirlerinin geçmişinden bugüne getirdiği duyguları hissetmesi ve bir empati kurması üzerine tasarlanmıştır.

Kağıdımda Neler Gizli?

İletişim sorunları, ifade edememe, farkındalık kazanma ihtiyacı, esneklik kazanabilme, takıntılı düşünceler ve mükemmeliyetçilik

"Güneşin Kızı artık gökyüzünden ayrılmak istiyordu. Yeşil ve maviden oluşan o gezegene öylesine hayran kalmıştı ki; tüm ayrıcalıklarını bırakıp orada bir yaşam kurmaya karar verdi."

Bir hikayeyle başlayacağımız bu atölyede, çalışanlarınızın bilinç dışında odaklandıkları  değerlerini keşfetmelerini sağlayacağız. 

Image by Ian Keefe
04_26_64_02.jpg

Gelecekteki Sen!

Farkındalık kazanma ihtiyacı, yaşam hedeflerini belirleme, kaygılı hissetme ve güvensizlik

"Önümüzdeki 5 yılda kendinizi nerede görüyorsunuz?" Eminim bu soruyu her işe alımda sormuşsunuzdur. Sizde iz bırakan bir cevap aldınız mı hiç? Belki de müthiş farkındalık sahibi birisi iş görüşmesinde 5 yıl sonra kendi işini kuracağını söyleyebilmiştir. Bu olsa tepkiniz ne olurdu? Gerçekten ne hisseder, o kişi hakkında ne düşünürdünüz?

Biz bu atölyede çalışanlarınızın 20 sene sonraki kendilerini hayallemelerini isteyeceğiz.

Yüzüme Söyle!

Öz şefkat eksikliği, öz saygı kazanma, kendini doğru ifade edebilme

Uçaklarda neden oksijen maskesini önce kendinize takmalısınız? Çünkü diğerlerine yardım edebilmeniz için önce sizin iyi durumda olmanız gerekiyor. Bu günlük hayatımızda da bu şekilde işlemediğinde aksaklıklar başlıyor. Başkalarına asla söylemeyeceğimiz tüm olumsuz sözleri hatta hakaretamiz ifadeleri kendimiz için kullanabiliyoruz. Bunun en büyük sebebi kendilerine hiç şefkat göstermemelerinden kaynaklanıyor. Şirkette bu tip çalışanlar kendilerini aşırı fedakar ve dolayısıyla yorgun olarak kendilerini gösteriyor olabilirler. 

mantoman_edited.jpg
bottom of page