top of page

Çocuklar İçin Dayanıklılık Etkinlikleri: Ebeveynler İçin Yaratıcı Fikirler ve İpuçları


Çocuklarda dayanıklılık oluşturmak düşünce ve özveri gerektirir. Bu yazıda dayanıklılığın ne olduğuna, nasıl geliştirileceğine bir göz atacağız ve çocuklar için 5 yaratıcı dayanıklılık etkinliği önereceğim.

Nispeten dirençli çocukların bile zamanın belirli noktalarında mücadele etmesi gerekiyor. Bu, çocuğunuzda veya ebeveynliğinizde bir sorun olduğu anlamına gelmez. Çocuğun psikolojik dayanıklılıkla mücadele etmesine neden olan şey, etrafındaki dünyanın talep ve beklentileri olabilir. Bu onların refahını ve benlik saygısını etkileyebilir .

Dayanıklılık, çocuğunuzu destekleyebileceğiniz en önemli alanlardan biridir. Yaşamları boyunca aksilikleri yönetmek için beceriler geliştirmeleri gerekir. O halde neden biraz eğlenip dirençlilik aktivitelerini günlük yaşamınıza dahil etmeyesiniz ki?


Dayanıklılık nedir?

Dayanıklılık, çocukların zorluklara ve strese uyum sağlamasına, bunlarla baş etmesine ve yeni deneyimler denemesine olanak tanıyan kritik bir beceridir. Olumlu bir zihniyete, hayatın zorlukları üzerinde kontrol duygusuna ve engellerin üstesinden gelmek için etkili başa çıkma becerilerine sahip olmayı içerir. Temelde stres, aksilikler ve travma ile başa çıkma yeteneğidir.

Çocuğunuzun dayanıklılığı yüksek mi? Hayatları boyunca paha biçilmez olacak dayanıklılık oluşturmak için bazı ipuçları için okumaya devam edin.

Öncelikle, çocuğunuzun neden dirençle mücadele ediyor olabileceğini düşünmek için bir dakikamızı ayıralım.

Neden Bazı Çocuklar Dayanıklılıkla Mücadele Ediyor?

 1. Sınırlı problem çözme becerileri.

 2. Gerçekçi olmayan beklentiler (etraflarındakilerden veya kendi iç beklentilerinden).

 3. Yüksek hassasiyet.

 4. Travma ya da yaşam değişikliği.

 5. Öğrenilmiş çaresizliğe yol açan kontrol eksikliği.

 6. Farklılıklar (nöro-farklılık / özel öğrenme güçlükleri gibi), bu da bir çocuğun, çevresi ihtiyaçlarına uygun olmadığı için daha çok çalışması gerektiği anlamına gelir.


1. Sınırlı Problem Çözme Becerileri

Etkili problem çözme becerilerini öğrenmemiş çocuklar, zorluklarla ve aksiliklerle başa çıkmakta zorlanabilirler. Sorunları yönetilebilir parçalara ayırma ve çözüm üretme yeteneği olmadan çocuklar, zorluklarla karşılaştıklarında kendilerini bunalmış ve güçsüz hissedebilirler. Ustalaşabilmeleri için bunun yetişkinler tarafından defalarca modellenmesi gerekiyor.


2. Gerçekçi Olmayan Beklentiler

Hayatlarının her alanında başarılı olması beklenen veya mükemmeliyetçi olan çocuklar, dirençli olmayı daha zor bulabilirler. Her zaman yüksek düzeyde performans gösterme yönündeki amansız baskı kaygı, başarısızlık korkusu ve yetersizlik duygusu yaratabilir. Yüksek standartlara sahip olmak harika olsa da, çocuğunuzun esenliği için “yeterince iyi”nin daha sağlıklı olduğunu anlamak da önemlidir.


3. Yüksek Hassasiyet

Son derece hassas çocuklar, bunaltıcı ve düzenlenmesi zor olabilen yoğun duygular yaşamaya daha yatkın oldukları için dayanıklılıkla mücadele edebilirler. Çok hassas çocukların gürültü, ışık ve sosyal etkileşimler gibi uyaranlara karşı daha düşük bir eşiği vardır. Aşırı uyarılabilirler, bu da strese ve kaygıya yol açar. Bu, daha önemli stres etkenleri gibi hissedebilecekleri zorluklarla ve aksiliklerle başa çıkmalarını zorlaştırabilir.


4. Travma veya Yaşam Değişikliği

Zorbalık, hastalık ya da yas gibi büyük bir yaşam değişikliği ya da travma yaşayan çocuklar dayanıklılık konusunda mücadele edebilirler. Önceki deneyimler gelecekteki tepkilerimizi şekillendirir. Bu olaylar, çocuğun emniyet ve güvenlik duygusu üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olabilir ve bu da onların stres ve zorluklarla baş etmelerini zorlaştırabilir. Öte yandan, bu şeylerle başarılı bir şekilde başa çıkmak, hayatın aksiliklerinden geri dönmek için gerekenlere sahip olduklarını bilen bir çocuğun kendini daha esnek hissetmesini sağlayabilir.


5. Kontrol Eksikliği

Hayatları üzerinde çok az kontrole sahip olduklarını hisseden çocuklar, dayanıklılık geliştirmeyi zor bulabilirler. Öğrenilmiş çaresizlik duygusu geliştirebilirler. Bu, okulda mücadele eden veya mutsuz olan çocukları içerebilir.


6. Farklılıklar

Nörogelişimsel farklılıkları ( otizm veya DEHB gibi ) veya belirli öğrenme güçlükleri olan çocuklar, dayanıklılığı geliştirmede benzersiz zorluklarla karşılaşabilirler. Bir çocuğun, çevrenin ihtiyaçlarına göre uyarlanmasından ziyade çevresine (okul gibi) uyması beklenir. Ortam ihtiyaçlarınızı ne kadar az karşılarsa, sadece başınızı suyun üstünde tutmak için o kadar çok çalışmanız gerekir.


Çocuklar İçin 5 Dayanıklılık Etkinliği

Bu aktiviteler, çok çeşitli dayanıklılık becerileri oluşturdukları için özenle seçilmiştir. Aşağıdaki dayanıklılık aktivitelerinin her biri, gençler de dahil olmak üzere her yaştan çocuk için uygundur. Güçlü bir duygusal dayanıklılık temeli oluşturmak için günlük rutininize dahil etmek üzere bir veya iki tanesini seçin.


1. Şükran Günlüğü

Çocuğunuzu, her gün minnettar oldukları şeyleri yazabilecekleri bir şükran günlüğü yazmaya teşvik edin. Neden şükretmeliler? Olumlu deneyimlere ve duygulara odaklanmak, dayanıklılık oluşturmaya ve olumlu bir zihniyet geliştirmeye yardımcı olabilir.

Minnettarlığı uyguladığımızda, bakış açımızı değiştirmeye ve daha olumlu bir bakış açısı oluşturmaya yardımcı olabilecek hayatımızın olumlu yönlerine odaklanırız. Minnettarlık, zor durumlarda anlam ve amaç bulmamıza yardımcı olabilir ve hatta olumsuz deneyimlerimizi olumlu deneyimlere dönüştürmemize yardımcı olabilir.

Şükran günlükleri, çocukların zor durumları yeni bir ışık altında yansıtmalarına da yardımcı olabilir. Olumsuz olaylardan hangi olumlu şeyleri alabilirler? Örneğin: “Sahnede düştüğümde çoğu insan bana gülse de, Zeynep bana gülmedi ve sonrasında iyi olup olmadığımı görmek için yanıma geldi. Gerçek bir arkadaşım olduğu için minnettarım.”


2. Şükran Yürüyüşleri

Benim en sık kullandığım araç bu yürüyüşler... Kızımın eli sürekli elimde oluyor, sürekli güven dolu bir temas halindeyiz ve sevgi aktarımımız fiziksel olarak da devam ediyor. Çocukları, ağaçlar, gökyüzü veya hayvanlar gibi doğada minnettar oldukları şeylere odaklanabilecekleri şükran yürüyüşlerine çıkarın. Bu yürüyüşler olumlu duyguları, farkındalığı ve esnekliği teşvik edebilir.

Yürümek ayrıca bir kontrol ve güçlendirme duygusu sağlayabilir. Fiziksel aktiviteye girdiğimizde, bedenlerimiz ve yaşamlarımız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olduğumuzu hissedebiliriz. Kontrol duygusu, dayanıklılığın önemli bir unsurudur. Yürümek aynı zamanda bir başarı ve başarma duygusu sağlayabilir, bu da kendimize olan saygımızı ve aklımıza koyduğumuz her şeyi yapabileceğimize olan güvenimizi artırmaya yardımcı olabilir.

Bu yürüyüşleri yaparken telefonunuzu sadece güvenlik amacıyla yanınıza alın ve çocuğunuzla vakit geçirirken acil bir durum olmadığı müddetçe asla kullanmayın. Sessize alın ve o andaki paylaşımınızın kaybolmasına izin vermeyin. Doğada keşfettiğiniz şeylerin fotoğrafını falan çekmeyin. Gördüğünüz her şeyi ortak hafızanıza kazıyın!

3. Sanat Terapisi

Çocuğunuzu sanatı bir kendini ifade etme ve başa çıkma biçimi olarak kullanmaya teşvik edin. Çocuklar sanat yoluyla duygusal acılarını ve zor deneyimlerini güvenli bir şekilde ifade edebilirler. Bu, duygularını işlemelerine ve anlamalarına yardımcı olabilir ve bir rahatlama ve salıverme duygusu sağlayabilir. Sanat yaratma eylemi aynı zamanda rahatlamayı da teşvik edebilir. Çocukların stresi azaltmak ve duyguları yönetmek için bir dizi stratejiye sahip olması dayanıklılık için hayati önem taşır ve sanat harika bir seçenektir.

Sanat, çocukların sanat eserlerini yaratırken yaratıcı düşünmeleri ve yeni çözümler bulmaları gerektiğinden problem çözme becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olabilir. Bu, dayanıklılık için çok önemli bir beceri olan esnekliği geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Sanat ayrıca öz farkındalığı ve öz saygıyı da geliştirebilir. Çocuklar sanat yaratarak ilgi alanlarını, değerlerini ve güçlü yanlarını keşfedebilir ve daha büyük bir öz farkındalık duygusu geliştirebilirler. Pozitif ruh sağlığı için net değerler önemlidir. Sanat ayrıca bir başarı ve gurur duygusu sağlayabilir, çünkü çocuklar çabalarının sonuçlarını gördüklerinden yarattıkları ile gurur duyarlar. Bu konuda bir uzmanla çalışmanızı tavsiye ederim.


4. Rol Modelleri

Çocuğunuzu dayanıklılık sergileyen rol modeller ile tanıştırın. Bu, ünlü sporcular, girişimciler, tarihi şahsiyetler, ailenizden veya çevrenizden biri olabilir. Diğer insanların dayanıklılık hikayelerini öğrenmek çocuklara ilham verebilir ve azim duygusu geliştirmelerine yardımcı olabilir. Olumlu ruh sağlığını destekleyen kendi değerlerini belirlemelerine yardımcı olabilir.

“En çok zaman geçirdiğiniz beş kişinin ortalamasısınız” sözünü duydunuz mu? Bu sözü çok seviyorum ve destekleyici ilişkilerin dirençlilikle güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Çocuğunuzun, dayanıklılığın her zaman kendi başınıza başa çıkmak anlamına gelmediğini öğrenmesi önemlidir. Direnç, bir zorlukla birlikte göğüs germek için başkalarıyla birlikte çalışmak veya basitçe başkalarının size yardım etmesine izin vermek anlamına gelebilir. Çocuğunuzu, ister gerçek hayattaki arkadaşları ve ailesi olsun, ister rol modellerini takip edin, onları oluşturan ve onlara ilham veren insanlarla zaman geçirmesi için teşvik edin.


5. Toplum Hizmeti

Ebeveynler olarak muhakkak bu konuda birebir rol model olmalısınız. Kendi yaşam tarzınıza göre bir gönüllülük hizmeti belirleyin. Başkalarına hizmet etmek empati, şefkat ve bir amaç duygusu geliştirerek çocuğunuzun direncini artırabilir.

Bir çocuğun net bir amacı olduğunda, bu onlara yön ve motivasyon duygusu verir. Neyi başarmak istediklerini ve bunun onlar için neden önemli olduğunu biliyorlar. Bu, aksilikler veya zorluklar karşısında bile odaklanmalarına ve kararlı olmalarına yardımcı olabilir.

Gönüllülük bir dayanıklılık etkinliğidir çünkü bir kimlik duygusu ve kendimizden daha büyük bir şeyin parçası olma duygusu sağlar. Ayrıca zor durumlarla başa çıkma konusunda bize değerli deneyimler verebilir.

Bununla ilgili size çok kısa bir örnek anlatacağım:

Haziran ayında kızımla Eminönü tarafına geçtik. Deniz keyfini çok sevdiğimiz için elbette vapura bindik. Ben bir çay aldım ve hem sohbet edip hem de manzarayı seyretmeye başladık. Yanımıza 50'li yaşlarında bir çift oturdu. Bir süre sonra elinde taşıdığı tablodaki rozetleri satmak için salona bir çocuk girdi. Satış yapan çocukları desteklemek kızımla benim toplum hizmeti anlayışımıza birebir uyuyor. Fakat üzerimizde yeterince nakit yoktu. Az evvel çay aldığım için 10 TL çıkmadı. Elimdeki bozuklar ancak 4,75 TL. Kızım neredeyse kahrolacak! Yanımızdaki çift çocuğu konuşturmadan eliyle öteledi. Ben şöyle bir cümle kurdum:

"Şu an üzerimde bu rozetlerden alabilecek kadar para yok. Ama sermayene katkı yapmak isteriz. Kabul eder misin?" Çocuk teklifimi kabul etti. Ama inanın asıl minnettar bakışlar kızımın gözlerindeydi. Koluma sarıldı ve "Annem, gerçekten çok iyi bir insansın sen." dedi. Başka bir şey duymaya kimin ihtiyacı olur ki bu saatten sonra? Böylece ticaretle uğraşan bir çocuğun da gururunu kırmamış olduk. Peki yaşlı çifte ne oldu? Onlar da bizim davranışımızdan sonra çocuğu geri çağırıp 4 - 5 tane rozet aldılar. Az evvel ötelenen çocuk, bizim ufak bir iyilik hareketimizle umduğundan fazla satış yapmış oldu. Kısacası; çocuklarınıza aktif iyi olmayı öğretin.Çocuklarda Dayanıklılık Geliştirmek İçin Ebeveynlere 8 İpucu


1. Çocuğunuzu “Başarısız” Olduğu Bir Şeyden Vazgeçmemeye Teşvik Edin

Bir çocuk bir şeyi denerse - karate diyelim - zor bulur ve sonra vazgeçerse, gelişme şansı bulamayacağını söylemeye gerek yoktur. Çok çalıştıklarında ve harika bir şey başardıklarında, o inanılmaz neşe ve tatmin duygusunu hissetme şansları olmayacak.

Yetişkinlikte pek çok şey zordur ve çocukların yeni şeylere gerçekten iyi bir şans vermeyi öğrenmeleri, yol boyunca bazı stresli zamanların veya zor zamanların üstesinden gelmeleri önemlidir. Örneğin, ilişkiler zor olabilir ama ilk tartışma ya da anlaşmazlıktan sonra vazgeçmek sağlıklı değildir. Bir iş veya kariyer bulmak, üniversiteye girmek veya ehliyet sınavını geçmek, dayanıklılığın geliştirilmesini gerektirir. Birden fazla sporu ve kulübü deneyen ve hepsinden vazgeçip rahat bölgelerinde kalan birçok çocuk var. Bir süre sonra bu, aslında hiçbir şeyde iyi olmadıklarını düşünmelerine neden olabilir.


2. Çocuğunuzun Başarısız Olmasına İzin Verin

Mükemmeliyetçilik ve başarısızlık korkusu, gençlerin yeterince iyi olmadıkları hissine kapılmaları için risk faktörleridir. Hiçbir çocuk jimnastik yarışmasını her seferinde kazanamaz veya her değerlendirmede sınıfın birincisi olamaz. Başarısızlıkla başa çıkma konusunda deneyimli olmamak sağlıksızdır. Başarısızlık korkulacak ve utanılacak bir şey haline gelebilir. Başarısızlık korkusu, stres ve kaygı bozuklukları yaratabilen önemli bir sorun olabilir .

İdeal olarak, çocuğunuz düzenli başarısızlık ve düzenli başarı yaşayacaktır. Başarısızlık, başarıları çok daha tatlı hissettirir. Aynı zamanda çocuğunuzun, zarafetle kaybetme veya başarısız olma ve farklı şekillerde başarılı olan başkalarını tebrik etme becerilerini geliştirmesini sağlar. Bu, çocuğunuzu daha iyi bir arkadaş, başkaları için nezaket ve empati besleyen ve güçlü ilişkiler kuran biri yapacaktır.


3. Çocuğunuzun Zor Duyguları Deneyimlemesine İzin Verin

Çocuklarda dayanıklılık oluşturmak, onları bu zor durumdan kurtarmayı değil, zor duygulara yol açan bu zor durumu deneyimlemelerine izin vermeyi içerir. Bu, sıkıntı karşısında çocuğun “Bu duyguyla baş edebilirim” diye fark etmesini sağlar.

Çocuğunuzun başarısızlıkla ilgili duygularını dinleyin. Duyguların sağlıklı gelişiminde başarısızlık bir utanç kaynağı olarak görülmemeli ve açıkça konuşulmalıdır. Çocuğunuz üzüntü, öfke ve hayal kırıklığı hissedebilir.

Duyguları belirleyin ve çocuğunuzun geçene kadar onlarla "oturmasına" izin verin. Mümkünse ekstra besleyici deneyimler sağlayın. Örneğin: "Kendini hüsrana uğramış ve hayal kırıklığına uğramış hissettiğini biliyorum. Böyle hissetmek sorun değil, aynı şeyi benim de hissedeceğimi biliyorum. Sana güzel, sıcak bir içecek yapayım da biraz beraber oturalım.” Bu, sosyal destek sunmanın ve çocuğunuzun deneyimleriyle yüzleşmesi için güvenli bir alan sunmanın harika bir yoludur.

Açık, olumlu ilişkiler, çocuğunuzun büyük duygulara tahammül edebileceğini hissetmesine yardımcı olur ki bu, çocukların ruh sağlığı için en büyük koruyucu faktörlerden biridir.


4. Çok Çeşitli Deneyimleri Teşvik Edin

Çocuğunuz zekice akademik veya sportif olabilir. Düzenli başarı ve ara sıra başarısızlık yaşayabilirler. Çok çeşitli farklı deneyimler edinmeleri, günlük rutinlerin yanı sıra farklı yaşam becerilerinde dayanıklılık geliştirmeleri gerçekten önemlidir.

İzcilik ve Rehberlik hayatta kalma becerilerinden Kendin Yap'a, ilk yardımdan yeni bir spor yapmaya veya denemeye kadar, çocuğunuzun normalde karşılaşmayacağı alanlarda yeni beceriler kazanmasına olanak tanıyan harika etkinlik örnekleri bulabilirsiniz. Futbol oynarken dirençli olmak ve bir yenilginin ardından toparlanabilmek başka bir şeydir, ancak kamp ateşi başında yemek hazırlamanın memnuniyetini yaşamak başka bir şeydir. İkisi de değerlidir, ikisi de pratiklik katar! Günlük yaşamda bile, çocuğunuzu sağlıklı riskler alması için teşvik edin. Örneğin, çocuğunuz ilk kez bir restoranda kendisi için sipariş vererek veya oyun alanında yeni bir grup çocuğa yaklaşarak sosyal becerilerini geliştirebilir. Potansiyel riskler içeren durumlarda başarılı olduklarında - ki genellikle başarılı olurlar - bu, öz saygılarında mikro bir artış olacaktır. Özellikle küçük çocukların aldıkları daha sağlıklı riskler neyse özgüvenleri de o kadar güçlenecektir. Küçük zorluklarla başa çıkmak, çocuğunuzun daha büyük zorluklarla başa çıkma yeteneğini artırır, çünkü aynı beceri ve stratejilerin çoğunu kullanacaklardır.


5. “İSİMLENDİRİN”: Çocuğunuzun Zorluklarla Başa Çıkma Olumlu Yollarını Belirleyin

Çocuğunuzla oturun ve zorlukların üstesinden gelmek için en iyi becerileri, nitelikleri ve zekice fikirleri üzerinde çalışın. Her şeyden önce, üstesinden geldikleri bazı zorlukları düşünün. Legolarla yeni bir kule yapmaya mı çalışıyorsunuz? Üçüncü kez denedikten sonra okul korosuna seçilmek mi? Çocuğunuzun hayatında neler olduğu hakkında konuşun ve bazı fikirleri yazın. Bunları renkli bir poster haline getirebilirsiniz, örneğin: “Defne'nin Dayanıklılık Posteri”.

Kararlılık, cesaret veya mizah duygusu gibi çocuğunuzun dayanıklılığını artıracak kişisel niteliklere veya bireysel özelliklere çok dikkat edin. Hangi beceriler ve zekice fikirler kullanıldı? Belki de çocuğunuz bir arkadaştan veya aile üyelerinden yardım istemeyi başardı. Belki de "Bir dahaki sefere yapabilirim, sadece kendime güvenmem ve biraz daha yüksek sesle şarkı söylemem gerekiyor" gibi "olumlu kendi kendine konuşma" kullandılar. Dirençli çocuklar, stresli durumları yönetmelerine neyin yardımcı olduğunu ve bir dahaki sefere onlara neyin yardımcı olacağını anlayabilirler.


6. Problem Çözmeyi Teşvik Edin

Zorluklarla başa çıkmak biraz beceri gerektirebilir. Tüm zor durumların bir çözümü yoktur, ancak çoğunun çözümü vardır. Çocuğunuza, çözebilirsek çoğu şeyin bir çözümü olduğunu öğretin.

Bir yatılı okul gezisine gidecek olan 11 yaşındaki bir çocuğu hayal edelim. Geçen yıl 2 günlük okul gezisi olduğunda, devam edemeyecek kadar endişeli olduğu için "başarısız oldu". Bir sonraki yolculuk daha da uzun (4 gün). Gezide hasta olmaktan ve ailesini özlemekten korkuyor. Babası, her sorunu sırayla ele alarak, çocuğun geziden keyif alabilmesi için sorunun en iyi şekilde nasıl aşılabileceğinden bahsediyor. Bazı fikirleri yazarlar ve sonra en iyilerini seçerler. Bunlar şunları içerir:

 • Mide bulantısı ve üşütme için bazı ilaçları yanına almak.

 • Arabanın önünde oturmak ve her ihtimale karşı yanınıza birkaç kese kağıdı almak.

 • Ev hasreti veya diğer zor duygular üzerinden konuşmak için gezide en sevdiği öğretmeniyle günlük bir "check-in" yapmak.

Sizin de görebileceğiniz gibi, çocuklarda dirençlilik oluşturmak, genellikle olası zorluklara sağlıklı bir şekilde hazırlanmak için net bir plana ve olumlu bir tutuma sahip olmayı içerir. Ayrıca en az bir yetişkin destekleyici ilişkisinin, çocuğunuzun dayanıklılık geliştirme becerisi için çok önemli olduğunu fark edeceksiniz. Destekleyici bir ebeveyn, çocuk bunu kendi başına yapana kadar çocuğa koçluk yaparak, model olarak ve duygularını birlikte düzenleyerek yardımcı olabilir.


7. "Gelişen Zihniyeti" Öğretin

Psikolog Carol Dweck tarafından geliştirilen bir fikir olan Growth Mindset yani Büyüme Zihniyeti'ni evde öğretmek yararlı olabilir. Şöyle ki;


Sabit bir zihniyet:

 • "Matematikte çok kötüyüm."

Büyüme zihniyeti şu olabilir:

 • Matematikte daha iyi olabilmem için çarpım tablolarıma çalışmam gerekiyor.

Beynimiz sürekli büyüyor ve gelişiyor. Bir şeyi ne kadar çok yaparsak, beyindeki sinir ağlarını o kadar güçlendirerek becerinin her seferinde daha doğal hissettirmesini sağlarız. Hiçbir şey statik değildir. Beynin tüm alanları güçlendirilebilir, bu nedenle motor beceri (dans veya jimnastik hareketi gibi), akademik beceri (hikaye yazmak gibi) veya arkadaşlık becerisi (iki yönlü konuşma yapma) fark etmez. Çocuğunuzun sabit bir zihniyeti yansıtan bir açıklama yaptığını duyarsanız, onun yerine onu büyüyen bir zihniyetle değiştirmesi için nazikçe teşvik edin. Bu, beynin rasyonel düşünme ve planlamayı yöneten bölgesi olan prefrontal kortekslerinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Büyüme zihniyeti, daha düşük zihinsel sağlık sorunları riski ile ilişkilidir.

8. Esnekliği Modelleyin

Çocuklar, ebeveynlerinin nasıl davrandığını ve tepki verdiğini izleyerek çok şey öğrenir. Bu iyi bir haber ve harika bir fırsat! Ne zaman bir şeyler yolunda gitmezse veya başarısızlıkla karşılaşırsanız, çocuğunuza olumlu bir tepki verin. Zor zamanlarda veya stres veya değişim zamanlarında, onlara fırtınaya dayanabileceğinizi ve daha iyi bir yere geri dönebileceğinizi gösterin. Çocuğunuzun bu konudaki duygularınızı görmesine izin vermenizde bir sakınca yoktur; bu çocuğunuz için koruyucu bir faktördür. Çocuğunuza duygularını ifade etmenin sağlıklı ve normal olduğunu öğretir. Aynı zamanda duygunun geçeceğini görmelerine yardımcı olur.


Comments


bottom of page