top of page

Katılımcı Sayısı: 10 - 50 Kişi

Süre: 3 Saat

Odak Grubu: Olduğu yeri kabul edemeyen, bulunduğu koşullardan hoşnutsuz olan, sürekli şikayet edenler

Bugün kendi hükümranlığınızı ilan ediyorsunuz!

Sizin şehriniz, sizin yöneticiliğiniz, sizin yasalarınız, sizin insanlarınız...

Burada her şey sizin istediğiniz gibi olacak. Hangi dönemde olduğuna, ne giyildiğinden insanların nasıl yaşadıklarına varana kadar her şeyi sizin tasarladığınız bir antik şehir...

Şirket çalışanlarınızın hayallerindeki yönetim şeklini, neye önem verdiklerini anlamanın en güzel, yolu onların kendi şehirlerinin hükümdarı olmalarıdır. Böylece nasıl bir yönetim şeması beklediklerini,görev dağılımını nasıl yaptıklarını net bir şekilde görebileceksiniz.


İhtiyaç Malzemeleri: Resim kağıdı, boyalar, suluboyalar, fırçalar, renkli kalemler, kraft kağıtlar, renkli kartonlar, boncuklar, taşlar, yapraklar, tahta parçaları, atık malzemeler vb her türlü sanatsal malzeme...


İşinizin 'Bilincine' Hitap Etme Zamanı

Liderlerin işletmelerinizin “bilincini” sahiplenme zamanı geldi. Bilinci bir tür ruhsal büyü olarak görüp hemen reddedenler için, aramızdaki en bilimsel, analitik ve şüpheci kişiler için bile hızlı bir referans noktası sunmama izin verin. Bir an için kendi iç hayatınız üzerinde kısaca düşünün. Düşünceleriniz, kendi içinizde yaşadığınız konuşmalar ve duyusal deneyimleriniz size özeldir. Bilincinizden bahsederken, kendinizin o içsel boyutunun kalitesine işaret ediyorum. İç alanınız eleştirel ve yargılayıcı bir deneyim mi yoksa durgun, sessiz ve derin bir iç huzur durumu mu? Herkes bu süreklilikte bir yerdedir.

Tüm şirketler dünyada ortaya koyduklarına (ürünler, hizmetler, pazarlama) odaklanır, ancak birçok şirket içinde ne inşa ettiklerini düşünmek için çok az zaman harcar. Özellikle, yalnızca en başarılı kuruluşların, yani güçlü bir "iç işletim sistemine" sahip olanların, kolektif bir bilinci nasıl geliştirdikleri hakkında kasıtlı olarak düşünme eğiliminde olduklarını görürüz.

Kolektif Bilinç Nedir?
Kolektif bilinç, bir sosyal grup veya toplum için ortak olan ortak inançları, fikirleri, tutumları ve bilgileri ifade eder. Farkında olsanız da olmasanız da, bu kavramın kanıtlarını günlük yaşamda etrafınızda görebilirsiniz. Kolektif bilincin sonuçları (veya eksikliği) küçük ve büyük organizasyonlarda görülebilir. Kolektif bilinç, ordu kadar büyük takımları etkileme gücüne sahiptir.

İşlevler arası ekipler oluşturma
İşyeri genelinde kolektif bir bilince sahip olmak, bir kuruluşun insanların doğru zamanda doğru bilgilerle donatıldığı işlevsel bir ortam oluşturmasına yardımcı olabilir. Farklı disiplinlerden ve bölümlerden insanları bir araya getirerek, ortak bir amaç için bireylere bilgilerini başkalarıyla paylaşma şansı vermiş olursunuz.

Kolektif bilinç oluşturmak tamamen güven ile ilgilidir
Bu güven, takımlar arasında olduğu kadar bireyler arasında da var olmalıdır. Departmanların tarihsel olarak rekabetçi bir ilişkisi vardır, ancak bu düşmanlığı azaltmak için çalışanları diğer takımların ve departmanların üyeleriyle ilişki kurmaya teşvik edebilirsiniz. Büyük bir organizasyonda herkesin birbirini tanıması mümkün değildir, ancak her kişi birkaç kişiyi tanıyorsa, her takımdan diğerine en az bir bağlantı olması muhtemeldir. Bu, kolektif bilincin gelişmesi için gerekli bilgilerin yayılmasını kolaylaştırır.

Bir kuruluş içindeki güveni ve bağlantıları teşvik ederek, kolektif bilincin kök salabileceği ortamı inşa edersiniz. İnsanlar karar vermek için kendilerini daha güçlü hissedecek ve bu kararlara göre hareket etme konusunda daha güvende hissedecekler. Organizasyon bir bütün olarak daha uyarlanabilir hale gelir ve tüm takımlar daha kolay başarılı olabilir.

bottom of page