top of page

Çocuklar İçin 3 Özsaygı Oyunu


Ebeveynler olarak çocuklarımızın özsaygısı hakkında çok konuşuyoruz ama bunun ne anlama geldiğini gerçekten biliyor muyuz? Karşılaştığım durumları değerlendirdiğimde, bu konuda çok da fikir sahibi değilmişiz gibi görünüyor. Bugün bu konudan bahsetmeye ne dersiniz?

Çünkü Benlik Saygısı, tüm ebeveynlerin anlaması gereken önemli bir konudur. Oldukça rahatsız edici ve ezici hissedilebilir. Yine de yüksek benlik saygısı, ruh sağlığı için hayati bir koruyucu faktördür. Her ebeveyn, çocuklarında sağlıklı bir benlik saygısı duygusunu desteklemek için stratejiler bilmelidir.


Benlik Saygısı Nedir?

Benlik saygısı, eleştiri veya olumsuzluklar karşısında kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olan ve gerçek dünyada etkili bir şekilde işlev görmenizi sağlayan olumlu benlik duygunuzdur. Huzurlu bir yaşam için gereklidir. Güçlü, özellikle ilkokul yıllarının sonuna doğru ve ortaokul veya ortaokulun ilk birkaç yılında çok önemlidir.

Hayatın bu aşaması (ergenliğe geçiş) ve ortaokula geçiş birleştiğinde mükemmel bir fırtına yaratabilir. Çocukların bu dönemle başa çıkmak ve gelişmek için güçlü bir benlik saygısına ihtiyaçları vardır.

Ancak çocuğunuzun benlik saygısını geliştirmeye başlamak için asla erken değildir. Küçük çocuklar, iyimserlik, dayanıklılık ve yetkin hissetme hakkında bilgi edinmek için düzenli fırsatlara maruz bırakılmalıdır. Bu, daha sonraki yaşamda mutluluk ve pozitif ruh sağlığı için güçlü bir temel oluşturmak için uzun bir yol kat edecektir.


Bir Çocukta Düşük Benlik Saygısının Belirtileri Nelerdir?

 1. Gelişen bir zihniyet yerine sabit bir zihniyet

 2. Negatif kendi kendine konuşma

 3. Yapamayacaklarını düşündükleri için etkinliklerden kaçınmak

 4. Yeni beceriler denemek istememek

 5. Cevabı bildikleri halde konuşmamak veya gönüllü olmamak

 6. Sosyal durumlarda güven eksikliği

 7. Yüksek hassasiyet. Örneğin, atılan bir yorumu kişisel olarak almak veya üzerine kafa yormak

 8. Kendinden emin ve başarılı görünen akranlar, kardeşler veya arkadaşlar hakkında yoğun kıskançlık veya olumsuz duygular

Çocuğumun Özgüvenini Nasıl Düzeltebilirim?

İlk olarak, benlik saygısını neyin oluşturduğunu anlayın: iyimserlik, dayanıklılık ve yeterlilik duygusu. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi aşağıda okuyabilirsiniz.

İkinci olarak, günlük aile yaşamınıza bazı eğlenceli özgüven etkinlikleri ve oyunlar katın. Sağlıklı benlik saygısı bir gecede gelmez. Kalıcı olmanız ve düzenli olarak pratik yapmanız gerekir.

Üçüncüsü, çocuğunuzda bir büyüme zihniyeti geliştirin. Gerekirse aynı zamanda kendi büyüme zihniyetiniz üzerinde çalışın, böylece onlarla olumlu bir bakış açısı paylaşarak iyi bir örnek oluşturabilirsiniz.

Dördüncüsü, çocuğunuzun çevresinde güven düzeylerini etkileyen herhangi bir şeyi göz önünde bulundurun. Örneğin, çocuğunuz gerçekten benlik saygısını geliştiren ders dışı etkinlikler yapıyor mu? Belki bazı ince ayarlar yapılabilir. Örneğin, belki de çocuğunuzun ileri sınıflarda bocalamaktan ve mücadele etmektense, dans dersinde orta grubun birincisi olması ve diğerlerine rol model olması daha iyi olabilir.Benlik Saygısının Üç Katmanı

Çocukların benlik saygısını oluşturan üç katman şunlardır: Yetkinlik duygusu, iyimserlik ve dayanıklılık. Çocuğunuzda üçü de varsa, yüksek düzeyde bir özsaygıya sahip olacak ve zihinsel sağlıkta kötüleşme olasılığı önemli ölçüde daha düşük olacaktır.


Çocuklar İçin Üç Kolay Özsaygı Oyunu

1. İyimserlik Oyunu

Farklı düşünmek gerçekten beyninizin kablolama şeklini değiştirir. Olumsuz düşünceler, çocuğunuzun olumsuz temel inançlar geliştirmesiyle sonuçlanabilecek olumsuz bir döngü yaratır. Olumsuz temel inançlar, kendimiz hakkında sahip olduğumuz temel inançlardır. Olumsuz temel inançlar “Ben sevimsizim”, “Ben kötü bir insanım” veya “Ben aptalım” olabilir. Bunun gibi inançların çocuğunuzun güveni üzerinde güçlü bir olumsuz etkisi vardır. Arkadaşlıklarını, okul başarılarını, hobilerini ve aile etkileşimlerini etkileyerek çocuğunuzun hayatının her alanına nüfuz ederler.


Küçük yaşlardan itibaren bir iyimser gibi düşünmek, genel olarak iyimser hissetmemizi sağlar. İyimserler ayrıca daha iyi fiziksel ve psikolojik sağlığa sahiptir. Bu nedenle, aileniz şu anda iyimser değilse, biraz eğlenin ve başarana kadar numara yapın!

Bu özgüven oyunu tüm aile için tasarlanmıştır. Ayrıca okullarda veya diğer grup ayarlarında da kullanabilirsiniz. Benlik saygısı aktiviteleri söz konusu olduğunda, bu eğlenceli oyun en güçlü oyunlardan biri ve tavsiye ettiğim ailelerden harika geri dönüşler alıyorum."İlk olarak, beyaz bir tahtaya veya büyük bir kağıda (duvara yapıştırabileceğiniz) ailenin her bir üyesinin adını yazın. Ardından, daha fazla iyimserlik geliştirmeyi misyon edineceğiniz konusunda aile olarak anlaşın. Aile üyeleri, iyimser bir yorum yapmak veya iyimserlik göstermek için bir puan alır. On puan size önceden kararlaştırılan ve herkes için farklı olabilen özel bir muamele sağlar.

İyimserlik bulaşıcıdır. Bu özgüven etkinliğini düzenli olarak yaparsanız, tüm aile üyelerinin herhangi bir yarar sağlamayan olumsuz düşünce kalıplarının çok daha fazla farkına vardığını göreceksiniz. Çocuğunuzun özgüveni artacak ve doğal olarak zor durumları veya sonuçları yeniden düşünmeye başladığını göreceksiniz.

İyimserlik oyununu ailenize göre kişiselleştirmenin birçok farklı yolu vardır. Örneğin, çocuğunuz başka bir aile üyesini desteklemek için iyimser bir yorum yaptığında bonus puan verebilirsiniz. Bu, çocuğunuzun sosyal becerilerini, özellikle empati ve başkalarına karşı farkındalığını geliştirecektir.


2. Dayanıklılık Yol Haritası

Esneklik Yol Haritasının amacı, tüm aileyi kapsayan bir tartışma yapmaktır. Birlikte, ailenin her bir üyesinin dayanıklılık gösterdiğini birçok kez vurgulayacaksınız. Sonra bunu nasıl yaptıklarını düşüneceksiniz.


Hangi becerileri ve kişisel nitelikleri kullandılar?

Aşağıdaki gibi bir görseli bir kağıda çizerek, çocuklar bir dahaki sefere bir zorlukla veya başarısızlıkla karşılaştıklarında aynı beceri ve niteliklerden bazılarını çizebilecekler. Bu, kademeli olarak olumlu benlik saygısı oluşturmanın harika bir yoludur.

İşte tartışma için bir temel olarak kullanılacak bazı örnekler.

 • Gerçekten dört gözle beklediğim bir şey iptal edildiği bir zaman

 • Arkadaş sandığım birinin aslında olmadığı ortaya çıkması

 • Bir şeyde "başarısız" olduğum an

 • Gerçekten istediğim bir şeyi elde edemediğim bir zaman

 • Haksızlığa uğradığım bir dönem

 • Korktuğum ama yine de korktuğum şeyi yaptığım bir durum3. Yetkinlik Merdiveni

İyi bir benlik saygısı, çocuğunuzun yeterlilik duygusu hissettiği bazı alanlara sahip olmasını gerektirir. Özellikle akademik, takım sporları veya müzikal olması fark etmez. Herkesin bir şeyi vardır, ancak çocukların buna özellikle dikkat çekmesi gerekebilir.

Yetkinlik merdiveni, kutunun dışında düşünmenize yardımcı olacak harika bir aktivitedir. Olumlu bir öz imaja yol açacak hangi özel becerileri veya karakter güçlü yönlerini vurgulayabilirsiniz? Her yaştan çocuk bu aktiviteye katılabilir.

Hiç kimsenin her şeyde iyi olmadığını ve herkesin bir konuda iyi olduğunu göstermek için çocuğunuzla birlikte bir yeterlilik merdiveni oluşturun. Çocuğunuzun benlik saygısı çok düşükse, çocuğunuzun başkalarıyla rekabet etmek zorunda olmadığı tığ işi veya örgü, kodlama, hikaye yazma veya dövüş sanatları gibi aktiviteler yapmayı düşünün.


Kendine güvenen çocuklar güçlü yönlerini bilirler ve benzersiz yeteneklerini olumlu bir ışık altında görebilirler. Uzmanlık alanlarında yetkin oldukları için olumlu pekiştirme alırlar.

Ayrıca çoğu şeyde daha iyi olabileceğinizi ve merdiveni yukarı taşıyacaklarını da gösterebilirsiniz. Basitçe bir merdiven posteri oluşturun ve onu çocuğunuza göre kişiselleştirmek için zaman harcayın. Kendi yetkinlik yelpazenizi modellemek için aynı zamanda kendi merdiveninizi oluşturun.

Yukarıdaki örnekte, çocuğun matematikte kendini pek iyi hissetmediğini ancak yaratıcı yazma ve dijital sanatta kendini yetkin hissettiğini görebilirsiniz. Bu, aşağıdakiler gibi birçok konuda yararlı bir tartışmayı teşvik edebilir:

 • Matematik becerilerime olan güvenimi ne artırır?

 • Dijital sanat kendimi nasıl iyi hissettiriyor?

 • Önümüzdeki birkaç ay içinde özgüvenimi artırmak için hangi faaliyetlere odaklanmak istiyorum?

Bonus İpuçları

Daha büyük çocuklar söz konusu olduğunda, sosyal medya kullanımları konusunda dikkatli olun. Diğer insanların hayatlarının inanılmaz derecede mükemmel görüntüleri veya insanların hayat seçimleri veya görünüşleri hakkında kişisel eleştirilerle bombardıman, karmaşık olumsuz duygular yaratabilir. Sosyal medyada çok fazla zaman geçirmek, çocuğunuzun dünya görüşünü çarpıtabilir ve öz-değer algısını olumsuz etkileyebilir.


Çocuklar İçin Öz Saygı Oyunları: Özet

Umarım çocuklar için bu üç özgüven oyununun hayal gücünüzü ateşlediğini bulmuşsunuzdur! Bu güven oluşturma aktivitelerinin her biri, çocuğunuzun iyimserliğini, dayanıklılığını ve yeterlilik duygusunu geliştirecektir. Bu üç alan genel benlik saygısını oluşturur.

Benlik saygısı oluşturmak zaman alır. Bir gecede değişiklik beklemeyin. Sebat, tutarlılık ve eğlence, benlik saygısı oluşturmanın en iyi yollarıdır.


Comments


bottom of page