top of page

Narsist Annelerin OğullarıAcının üstesinden gelmek herkes için her zaman zordur, özellikle de bu acı en çok güvendiğiniz kişiden geliyorsa. Çoğu erkek duygularını ifade etme zorluğuyla uğraştığından bu durum erkekler için daha zor olma eğilimindedir. Annenin narsist istismarı, erkekleri öz değerleri ve genel gelişimleri için mücadele etmeye yönlendirir. Bu iyileşmemiş duygular gelecekteki ilişkilerini de gölgeler.


Narsistlerin tüm çocukları acı çeker. Narsist annelerin oğulları da özerkliklerine, öz değerlerine ve kadınlarla gelecekteki ilişkilerine zarar verirler.

Narsistler empatiden ve çocuklarını yetiştirme becerisinden yoksundurlar. Çocukları birey olarak değil, kendilerinin uzantısı olarak görürler. Çocuklarının duygularını ve ihtiyaçlarını göz ardı eder ve eleştirilir, kendi önceliklerine önem verir.


Narsistler kendilerini her zaman haklı görür ve kendi istediklerini yapmakta ısrar ederler. Kontrol, manipülasyon, suçluluk ve utanç yoluyla tam uyum yakalarlar. “Bu onların yoludur” ve eğer buna tepki gösterirseniz sizi saldırılarla, soğuklukla ya da ilgisizlikle cezalandırırlar.

Güvensizlikleri, yüksek saygı ve hayranlık konusundaki doyumsuz, gerçekçi olmayan ihtiyaçlarını tetikler. Kolayca gücenirler, küçümsemeyi ve öfkeyi tetiklerler. Sınırları olmadığı için, tahammül edemeyecekleri kendi duygusal rahatsızlıklarını başkalarına yansıtır, utandırır ve suçlarlar.


Oğullar ve Narsist Anneler Arasındaki DinamiklerNarsisizm derece ve tür olarak, her bireyin kişiliğine ve değerlerine göre değişir. Çocuklarıyla ilgilenmeyen narsist anneler var; aşırı ilgili olan diğerleri. Bazıları agresif davranırken bazıları şefkatli veya baştan çıkarıcı davranır.

Deneyimleriniz farklılık gösterse de, aşağıda bazı yaygın modeller verilmiştir:


1. İHMAL

Anneliğin yükünü hisseden narsist anneler çocuklarını ihmal eder, ancak bazen çok muhtaç veya çocuksu oldukları için onları utandırır ve eleştirirler. Kendileri muhtaçtırlar ve çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamazlar. Küçük oğullarının “erkek olmasını” talep edebilir veya bir çocuğu kayırıp diğerini açıkça görmezden gelebilir hatta küçümseyebilirler.


2. KUŞATMA

İhmal yerine, bazı narsist anneler çocuğunu tuzağa düşürür. Çocuklarını narsistik tedarikleri için kullanırlar. Bir anne bağımsız görünse de, duygusal olarak muhtaç olabilir, hayranlık uyandıran ve kontrol eden davranışlarla oğluyla karşılıklı bağımlılığı teşvik edebilir. Onu duygusal olarak desteklemesi, onu dinlemesi, refakatçi olması veya fiziksel ihtiyaç ve sorumluluklarıyla ilgilenmesi için oğluna güvenebilir. Yetişkin olduğunda, karar vermesi, işlerini ve mali durumunu yönetmesi için ona güvenebilir hale getirir.

Her şeyden önce, oğlunu ona ilgi göstermek, hayranlık sağlamak, istek ve ihtiyaçlarını karşılamak için kullanır ve sömürür. Ona sevildiğini, önemli olduğunu ve değer verildiğini hissettirerek bağımlılığını pekiştirir. Ancak, bu sadece onun zevkine hizmet eder.

Bu nedenle, oğluyla aşırı ilgilenmesi, toksik ebeveynliğini kamufle edebilir. Özerklik girişimleri için genellikle ödenmesi gereken yüksek bir bedel vardır. Öfke, utanç, suçluluk, kendine acıma ile manipülasyonu sayesinde, oğul annenin istek ve ihtiyaçlarını ilk sıraya koymayı öğrenir ve bunu yapmak zorunda hisseder.


3. İDEALLEŞTİRME VE ELEŞTİRİ

Birçok narsist anne, küçük oğullarını idealize eder. Güvenini ve önem duygusunu geliştirirler. Olgunlaştıkça ve kontrolüne meydan okudukça, ortaya çıkan bireyselliğini küçümser ve onu düzeltmeye ve değiştirmeye çalışır.

Egosunu güçlendirmek için arkadaşlarına oğluyla övünebilir, ancak evde eleştireldir. Buna karşılık, isyan edebilir ve öfkesine maruz kalabilir veya kabul edilmesi için onu memnun etmeye çalışabilir. Gözden düşmesi kafa karıştırıcı ve travmatik olabilir. Başka bir çocuk doğarsa durum daha da kötüleşir. Büyük oğul anneyi idare etme uzmanlığını kaybeder ve kardeş rekabeti aşırı olabilir.4. ÜÇGENLEME

Kişilik bozukluğu nedeniyle evlilik ilişkilerinde samimiyetten yoksundurlar. Kocası iş konusunda ondan kaçınabilir. Bunu telafi etmek istediğinden ve duygusal olarak muhtaç olduğundan, boşluğunu doldurmak için narsisistik arzı için ekstra bir iş, bir sevgili, bir bağımlılık veya çocukları olsun, "üçgenleştirecek" bir şey bulurlar.

(ilişkiye bir "üçüncü" getirip kıskanılmayı bekler veya anlamsız bir bağımsızlık ispatına girerek ilgi odağı olmaya çalışırlar)

Oğlunu sırdaş veya arkadaş olarak kullanabilir. Çocuklar ideal deneklerdir çünkü ebeveynlerini idealize ederler ve kolayca kontrol edilebilirler.

Babasının olmaması, öfkenin şiddetli olması veya zihinsel ya da uyuşturucu sorunu olması bir oğul için daha kötü olur. Daha sonra oğul hayatta kalabilmek için bağımlılıkta teselli arayabilir veya annesiyle daha fazla bağ kurabilir.


5. BAŞTAN ÇIKARMA VE ÖDİPAL SORUNLAR

Oğluyla ilişkisini cinselleştiren baştan çıkarıcı narsist anne daha da zarar vericidir. Oğluna dil, görünüş ve tavır olarak uygunsuz davranır. Davranışı yalnızca duygusal ensest anlamına gelebilir. Ama bir erkek çocuk için anne bu haliyle heyecan verici bir kadın olarak görünebilir.

Bu, annesine yönelik doğal Ödipal fantezilerini ve cinsel dürtülerini (çoğunlukla bilinçsizce) aşırı uyarmasına neden olur. Ancak, annesi bunu teşvik ederse veya kendisi utanırsa Ödipal kompleksi sağlıklı bir şekilde çözülmez. İdeal durumda bir oğul, ebeveynlerinin bağını gözlemlerken Ödipal dürtülerini bastırır. Erkeksi bir rol model olarak babasıyla yakınlaşır ve özdeşleşir. Ancak evlilik ilişkisi zayıfsa ve erkek çocuk annesine aşırı bağlıysa, ona sahip olamayacağını asla kabul etmez.

Çözümsüz bırakılan bazı oğullar (doğru olsun ya da olmasın) annelerinin onları kocasından daha çok sevdiğine inanırlar. Yenilgiye teslim olmak yerine şişirilmiş ve babasına karşı zafer kazanmıştır. Bu dinamik, oğlunun yetişkinlerdeki yakın ilişkilerine zarar verir. Olumlu bir rol model olması gereken babasını başarısız olarak gördüğü için, bir erkek olarak benlik kavramına da zarar verebilir.

Bunun potansiyeli, babanın olmadığı durumlarda ya da boşanmış bir annenin, oğlunun gelişiminin Ödipal aşamasında eski kocasını karalaması ve yabancılaştırması durumunda daha da artar.


6. KISKANÇLIK VE KONTROL

Narsist annelerin kızları nasıl annelerinin kıskançlığını ve rekabetini yaşıyorsa, narsist bir anne de oğlunun kız arkadaşlarını kıskanıp karısıyla rekabet edebilir. Hiç kimse yeterince iyi olmayacak çünkü hiç kimse onun şişirilmiş öz imajı ve standartları ile boy ölçüşemeyecek. Hayatında bir numara olarak kalmalı!

Yakın ilişkilerini kontrol etmeye ve baltalamaya çalışabilir, eşini eleştirebilir veya saygısızlık edebilir hatta bunu ima ve manipülasyonla ustaca yapabilir. Oğlu, annesini ve eşini (narsist veya başka türlü zihinsel olarak dengesiz de olabilir) incitmekten ve kızdırmaktan kaçınmaya çalışarak umutsuzca suçluluk duyar ve arada kalır. Kendini suçlu hisseder, uygun sınırların farkına varmaz ve bunları belirleyemez.
Comments


bottom of page